Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Sarcodontia crocea - Hrotnatka zápašná
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kobera Václav



Založen: 10. 12. 2006
Příspěvky: 323
Bydliště: Slatiňany-Kunčí

PříspěvekZaslal: po 19. listopadu 2007 9:41
  Předmět: Sarcodontia crocea - Hrotnatka zápašná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Už jsem nevěřil, že se ještě objeví. Z lokality po 11 letech, stále méně a méně, možná poslední výskyt, z místa růstu určitě. Neroste na odumřelém dřevě, i když tato to ještě dotáhla (zbytek stromu začal zasychat v srpnu).



   193.48 kB    
16.11. Svídnice u Slať.,na jabloni " vlese"
hr2.jpg
   hr2.jpg

   194.58 kB    
hr-k.jpg
   hr-k.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 19. listopadu 2007 10:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkné! ... a když zápašná - jak voní?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kobera Václav



Založen: 10. 12. 2006
Příspěvky: 323
Bydliště: Slatiňany-Kunčí

PříspěvekZaslal: út 20. listopadu 2007 13:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nyní již nijak intenzivně: -1°C a po mokrém dřevě jabloně. Jinak intenzivní "těžká sladká vůně". Z jabloní ji znám jen ze starých vysokokmenů. Nově letos u Lukavice, tak jsem zvědav, zda strom skácí dřív vítr nebo silničáři.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út 21. srpen 2012 7:22
  Předmět: Choroš
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na staré jabloni u silnice jsem nalezl tuto houbu, nevíte někdo, co by to mohlo být?
Zjevně rostla nejdříve pod kůrou, pak jí úplně zvedla a prorostla ven. Velikost (délka) plodnice tak 30 cm.



   167.15 kB    
DSCF6332.JPG
   DSCF6332.JPG

   192.92 kB    
DSCF6333.JPG
   DSCF6333.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: út 21. srpen 2012 11:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

hrotnatka zápašná Wink
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=3679
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 22. srpen 2012 6:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: čt 10. ledna 2013 19:54
  Předmět: Sarcodontia crocea - Hrotnatka zápašná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vidím že jich tu moc není a já sem opožděně dávám svůj úlovek, na který jsem za uplynulou sezonu nejvíc pyšný (i když jsem našel i mnohem vzácnější druhy). Tuhle houbičku jsem totiž hledal velmi intenzivně asi tři roky hlavně v jednom starém neudržovaném jabloňovém sadu, ale i na spoustě dalších míst. A až v červenci se konečně podařilo. Ale fotí se teda dost blbě... Obě fotky jsou z jednoho stromu, každá z jiné světové strany, jedna z nich je z ruky neboť tak velký stativ nemám Smile



   163.42 kB    
26.7.2012, Kyjovsko
sezona 2012 211_zz.jpg
   sezona 2012 211_zz.jpg

   160.56 kB    
26.7.2012, Kyjovsko
sezona 2012 204_zz.jpg
   sezona 2012 204_zz.jpg

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: čt 17. ledna 2013 20:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dnes jsem hleděl jako kdybych spadl z třešně. Na pomezí měkkého a tvrdého lužního lesa jsem našel znovu tuto krásnou a zajímavou houbu. Rostla na mrtvé hrušni (Pyrus sp.) - jediné hrušni široko daleko. Tam bych ji rozhodně nehledal. Opět se dost špatně fotila, byla vysoko, teplota kolem -3, silný vítr, takže jsem u ní mrznul snad hodinu než se mi povedlo udělat nějaké aspoň trochu rozumné fotky. Část plodnic byla zasažena nějakou plísní, ale část jich byla krásných. Typickou nasládlou vůni po amylalkoholu jsem cítil až při odebírání vzorků - možná díky mrazu se neprojevila dřív.


   129.09 kB    
17.1.2013, Veselsko
130117_06_Sarcodontia crocea_zz.jpg
   130117_06_Sarcodontia crocea_zz.jpg

   136.49 kB    
17.1.2013, Veselsko
130117_04_Sarcodontia crocea_zz.jpg
   130117_04_Sarcodontia crocea_zz.jpg

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kraken
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: út 28. srpen 2018 23:21
  Předmět: hrotnatka zápašná (Sarcodontia crocea)
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podařilo se ni jí najít úplnou náhodou. Rostla na bezlisté, uschlé jabloni u cesty a zahlédl jsem jí koutkem oka, když jsem okolo projížděl na kole.


   180.05 kB    
Prunéřov - 28. 8. 2018
DSC04512.JPG
   DSC04512.JPG

   179.3 kB    
DSC04513.JPG
   DSC04513.JPG

   186.96 kB    
DSC04517.JPG
   DSC04517.JPG


Naposledy upravil Kraken dne čt 30. srpen 2018 11:28, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Janda



Založen: 01. 03. 2014
Příspěvky: 51
Bydliště: jihočech

PříspěvekZaslal: čt 30. srpen 2018 9:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Paráda, krása !! Tuhle houbu toužím potkat, pořád sleduji staré jabloně v sadech a kolem cest a nic . Blahopřeji .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 547
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: ne 04. srpen 2024 9:16
  Předmět: Sarcodontia setosa - Hrotnatka zápašná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Hrotnatka zápašná (Sarcodontia setosa) na kmínku asi již mrtvé jabloně (Obr. 1 a 2). Ne každé plodnici se poštěstí, aby byla příkladem pro mykologické atlasy. Vezměme za vděk alespoň těmito snímky, které budiž dokladem, že tam ta houba skutečně rostla. Na okraji prastarého úvozu vyježděného předky a místy zpevněného kamennou zídkou. Stanoviště je bývalou třešňovou alejí. Dnes se vtroušenými duby, vrbami, lískou, planou hrušní a jabloní a také ořešáky, které tu úspěšně klíčí. V podrostu roste bez černý, dokonce zplanělý rybíz, šípek, místy maliny i ostružina a nezbytné kopřivy. Všechny ty dřeviny, byliny a ostatní nepřehlednou buřinu ani vyjmenovat nelze. Slovy klasika: závan starých časů.


   196.61 kB    
Prachaticko, 3.8.2024
Obr. 1.jpg
   Obr. 1.jpg

   198.23 kB    
Prachaticko, 3.8.2024
Obr. 2.jpg
   Obr. 2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 06. srpen 2024 13:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

proč je všude předtím Sarcodontia crocea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 547
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: pá 09. srpen 2024 14:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nejsem kovaný v mykotaxonomii. Druh crocea se prý vyskytuje v Americe. V Evropě máme setosa, což je jiný druh. Chtělo by to poznámku znalce v oboru. Pokusím se něco zjistit a budu-li úspěšný, tak to doplním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 547
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: st 14. srpen 2024 13:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Kdybych se vrátil do osmdesátých let minulého století, například, nebo ještě dál do minulosti, začal bych pátrat ve starých knihách, v původní literatuře. Pak bych se pustil do rešeršních publikací typu Current Contents, Biological Abstracts, v zoologii Zoological Records. Dnes už ani nevím, jestli tato periodika stále vycházejí. Možná v elektronické podobě. Nyní, místo toho abych kutal v zaprášených regálech muzejních knihoven, jednoduše sáhnu po internetu. Otevřu Gúgl a napíšu "Sarcodontia setosa". A je to. Teď mě napadá! Proč proboha?? To by za mě měla udělat ta proslavená AI! A když to nedokáže a neudělá mi ve věci jasno, asi moc inteligentní nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory