Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Stereum subtomentosum - Pevník plstnatý
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kraken
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: st 12. prosince 2007 23:00
  Předmět: Stereum subtomentosum - Pevník plstnatý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dneska jich bylo všude tolik, že jsem nevěděl, kterou vyfotit dřív. Ale jak už jsem uvedl, jsou bohužel na nejmenším formátu. Sad


   148.65 kB    
KLášterec - 12. 12. 07
DSC03119.JPG
   DSC03119.JPG

   143.52 kB    
DSC03121.JPG
   DSC03121.JPG

   143.89 kB    
DSC03122.JPG
   DSC03122.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: so 12. dubna 2008 16:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

A přidám jeden pevník (opraveno, pův.outkovka) na větvi listnáče do bažin padlého.


   160.5 kB    
Pevník plstnatý, Černovice, 12.4.2008
p1040695.jpg
   p1040695.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: ne 13. dubna 2008 21:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so dubna 12, 2008 5:41 pm Lupo napsal:
A přidám jednu dobře zašitou v puklině kmene starého ovocnáče a jednu na větvi listnáče do bažin padlého.

Ta černovická outkovka představuje nádherný pevník plstnatý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: po 14. dubna 2008 7:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 13. dubna 2008 22:12 Martin Kříž napsal:
so dubna 12, 2008 5:41 pm Lupo napsal:
A přidám jednu dobře zašitou v puklině kmene starého ovocnáče a jednu na větvi listnáče do bažin padlého.

Ta černovická outkovka představuje nádherný pevník plstnatý.

Pravda, ta barevnost mě nějak zmátla, ale je tam plynulý přechod k těm "normálně" rezavým pevníkům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 03. října 2008 23:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já vím, pořád to sem cpu, ale ten se nedal nevyfotit. Wink


   178.25 kB    
Klášterec - 3. 10. 2008
DSC04160.JPG
   DSC04160.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 06. října 2008 11:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

jen cpi Smile Je jich tu málo a fotka je rozhodně z té lepší poloviny Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kraken
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 09. prosince 2011 12:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

3 roky pauza, tak opět jeden přidám.


   183.85 kB    
Klášterec - 8. 12. 2011
DSC00758.JPG
   DSC00758.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: út 24. ledna 2012 19:50 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkné plodničky nacucané vodou po dešti činí z tohoto druhu opravdovou okrasu a jsou často vidět do dálky. Nejinak tomu bylo i v případě tohoto trsu


   181.1 kB    
24.1.2012, Veselsko
120124_04_Stereum subtomentosum.jpg
   120124_04_Stereum subtomentosum.jpg

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mara73



Založen: 19. 12. 2010
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne 22. dubna 2012 20:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tenhle pevník se snad ani nedá vložit na Damyko jako fotka do 200kb, pořád jsem musel snižovat kvalitu a furt to nestačilo Smile .
Hořín, 21.4.2012, kmen listnáče.



   195.18 kB    
h66.jpg
   h66.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wenca



Založen: 16. 09. 2008
Příspěvky: 881
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: út 13. listopadu 2012 18:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

z dneška, okres Domažlice


   59.48 kB    
plstnatý.jpg
   plstnatý.jpg

_________________
moje stránky o všem možném, co se týká přírody: http://www.prirodnikrasycr.estranky.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 547
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: so 18. ledna 2014 23:46
  Předmět: pevník plstnatý (Stereum subtomentosum)
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle všeho by to měl být on. Na bukovém polenu.


   193.17 kB    
Hluboká nad Vltavou, 18.1.2014
a28.JPG
   a28.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: ne 19. ledna 2014 0:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Taky jsem je minulý týden viděl. A koukám, že se někam ztratily předešlé stránky z Atlasu...


   172.25 kB    
DSC01506.JPG
   DSC01506.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 547
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: ne 19. ledna 2014 6:34 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Karle, prosím Tě, zkus mně/nám vysvětlit, stručně, "údernicky", v několika bodech, jak v terénu rozlišuješ pevník plstnatý (Stereum subtometosum) od pevníka chlupatého (Stereum hirsutum). Samozřejmě, že když člověk najde ideálně vyvinuté plodnice, není co řešit, snad. Jenže tak to v přírodě nechodí. Chodí to většinou tak, že ty jejich kloboučky jsou všelijak pokroucené, malinké, netypicky zbarvené, atd. A protože ty pevníky vyrážejí na každé druhé neodklizené větvi a větvičce a nemívají asi nijak valné podmínky co se živin týče, vypadají všelijak, jenom ne typicky. Zrovna pevníky, to jsou podle mého názory houby, které patří pod mikroskop. No a když už jich zmikroskopujeme tisíc, tak věřím, že houbař s touto tisíckrát opakovanou zkušeností přijde do lesa, podívá se a řekne: to je chlupatý/plstnatý, na devadesát procent, například. No nic, jen jsem si tak zase pustil pusu na špacír nemysle tím nic zlého. Člověka podobné úvahy napadají téměř u každé houby a nemusí to být ani pevníky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: ne 19. ledna 2014 12:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 19. ledna 2014 6:34 Josef Chalupský II napsal:
Karle, prosím Tě, zkus mně/nám vysvětlit, stručně, "údernicky", v několika bodech, jak v terénu rozlišuješ pevník plstnatý (Stereum subtometosum) od pevníka chlupatého (Stereum hirsutum). Samozřejmě, že když člověk najde ideálně vyvinuté plodnice, není co řešit, snad. Jenže tak to v přírodě nechodí. Chodí to většinou tak, že ty jejich kloboučky jsou všelijak pokroucené, malinké, netypicky zbarvené, atd. A protože ty pevníky vyrážejí na každé druhé neodklizené větvi a větvičce a nemívají asi nijak valné podmínky co se živin týče, vypadají všelijak, jenom ne typicky. Zrovna pevníky, to jsou podle mého názory houby, které patří pod mikroskop. No a když už jich zmikroskopujeme tisíc, tak věřím, že houbař s touto tisíckrát opakovanou zkušeností přijde do lesa, podívá se a řekne: to je chlupatý/plstnatý, na devadesát procent, například. No nic, jen jsem si tak zase pustil pusu na špacír nemysle tím nic zlého. Člověka podobné úvahy napadají téměř u každé houby a nemusí to být ani pevníky.
Josefe máš pravdu! Právě včera jsem měl tenhle problém dokonce s fotografií outkovky pestré, když jsem se nemohl rozhodnout, jestli to náhodou není pevník. Ale k tvé prosbě. S úderničením mám problém, od hirsutum ho odlišuju hlavně absencí chlupů a zabarvením. Navíc subtometosum při poranění žloutne, hirsutum barvu nemění. Je to ale u mě spíš otázka pocitu, což ovšem není směrodatné. Mikroskop nemám. Příště budu radši připojovat i %, nebo dám foto do určovny. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory