Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Lactarius sphagneti - Ryzec rašeliníkový
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wenca



Založen: 16. 09. 2008
Příspěvky: 881
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: ne 31. října 2010 14:54
  Předmět: Lactarius sphagneti - Ryzec rašeliníkový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tento ryzec (focený 1.září), jsem nacházel na jednom určitém místě na ploše asi 5 m čtverečních po celé září....

jelikož moje první domněnka byla, že se jedná o ryzec ryšavý (který roste i jinde v lese), nepořídil jsem kvalitnější fotografii a nepřenesl třeba plodnici někam na světlo, kde by se dala vyfotit bez blesku...nicméně barvy zůstaly víceméně zachovány...

nyní jsem prohledával internet a narazil jsem na stránky http://www.stridvall.se/fungi/gallery/Lactarius/AAAA3552 popřípadě http://www.cegep-sept-iles.qc.ca/raymondboyer/champignons/Lactarius_N-Z.html#Lactarius%20nitidus a tam mě zarazil ryzec, který by jakoby z oka vypadl tomu mému....

sedí úplně všechno:

rozměry (celkem malé plodnice, klobouk tak maximálně 4 cm)
barva (včetně tmavšího středu klobouku)
stanoviště (bažinatá místa s mechem - na mé lokalitě se jedná o takovou pomalu tekoucí stružku, v době sucha jen taková bahnitá místa se zbytky vody a podmáčeným okolím porostlá mechem)
jediné co trošku nesedí je chuť mléka, neboť co jsem našel se uvádí jako mírné, mě se zdá že trošku bylo hořké

Tak se chci zeptat mohl by to být Lactarius sphagneti - ryzec rašeliníkový (podle BioLibu) nebo ne? Je to hodně velká vzácnost?



   144.58 kB    
ryzec.jpg
   ryzec.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: ne 31. října 2010 16:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No tohoto ryzce jsem ještě neviděl, tak nemůžu poradit jestli je to on (i když tak vypadá), ale mrknul jsem do červené knihy a je tam označen NT, čili žádná extra vzácnost to není (teda jestli je to on)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wenca



Založen: 16. 09. 2008
Příspěvky: 881
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: út 23. října 2012 18:31
  Předmět: Lactarius sphagneti - Ryzec Rašeliníkový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dovolím si oživit jedno moje staré téma... Dnes jsem opět pořádně prověřil tyto ryzce rostoucí na stejném místě každým rokem. Mléko mírné, i když rozhodně ne chutné, mladé plodnice mají zřetelný hrbol, všechny plodnice pak mají zřetelně tmavý střed klobouku. Roste v okolí lesní stružky na neustále podmáčeném terénu v mechu (i když ne v rašeliníku). Mně to prostě na nic jiného než ten ryzec rašeliníkový nevychází.



   91.16 kB    
ryzec r1.jpg
   ryzec r1.jpg

   63.39 kB    
ryzec r2.jpg
   ryzec r2.jpg

   86.33 kB    
ryzec r3.jpg
   ryzec r3.jpg

_________________
moje stránky o všem možném, co se týká přírody: http://www.prirodnikrasycr.estranky.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9089
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 24. října 2012 8:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jaké tam byly stromy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 24. října 2012 10:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přikládám sken z jedné chytré knihy, tento ryzec by měl mít onen rýhovaný okraj klobouku, hlavně u starších plodnic. Jinak je to skutečně malý ryzeček, klobouk max.5cm, chuť mléka se udává jemná, po chvíli hořká někdy i pálivá.
Bob se ptá správně, jaké tam jsou stromy?



   167.42 kB    
L.sphagneti.jpg
   L.sphagneti.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wenca



Založen: 16. 09. 2008
Příspěvky: 881
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: st 24. října 2012 14:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 24. října 2012 7:33 Bob napsal:
Jaké tam byly stromy?


koukám, že jsem to tu zapomněl uvést....

jedná se o smrčinu, kterou protéká již zmiňovaná stružka, kolem které v mechu roste tento ryzec

citace:
tento ryzec by měl mít onen rýhovaný okraj klobouku, hlavně u starších plodnic. Jinak je to skutečně malý ryzeček, klobouk max.5cm, chuť mléka se udává jemná, po chvíli hořká někdy i pálivá.


Rýhovaného klobouku jsem si bohužel nevšiml. Chuť by ale odpovídala. Nejdříve jemná, po chvíli jsem ale cítil v puse takovou nepříjemnou nahořklou chuť.....

_________________
moje stránky o všem možném, co se týká přírody: http://www.prirodnikrasycr.estranky.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory