Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Lactarius aquizonatus - Ryzec vodopásý
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 493
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: po 03. září 2007 22:19
  Předmět: Re: Lactarius resimus - Ryzec ohrnutý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Škoda, že jsem neměl dost času na tu vycházku. Jak píše Tuřín rozhodne mikro. Já osobně neznám ani jednoho (L.res i L.aqu), ale určitě jde o pěkný špek. Podle toho co píšete i podle fotek jde ASI o L.aqu. Mikroskop ale stopro rozhodne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 04. září 2007 8:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

hmmm, jenže mikroskop je moje slabá stránka. Oba zmiňované se hodně liší pokožkou třeně, alespoň podle toho co je v M.T.Basso ... jenže, po dvou hodinovém boji jsem nedokázal na žádném preparátu vidět ani náznak toho o čem Basso píše Sad(( Výtrusy mám, proměřím dnes pošlu zítra ... na první pohled byly spíše protáhlejší Wink Pokud je to tedy Lactarius aquizonatus ... vymyslete někdo české jméno - v podstatě v žádné české literatuře není zmiňován!!! Jelikož se tedy jedná o tak nevšední až vzácný nález, pojedu tam o víkendu asi znovu ... chce se někdo přidat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 04. září 2007 12:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Další obrázky Lactarius aquizonatus na webu
[url]http://www.mycobel.be/photomyco/lactarius_aquizonatus_(yd)_1.jpg[/url]
http://www.myko.se/SVAMPBILDER-sidor/blek-fransriska-JPEG.html
Tady jich je hnedle několik:
http://spbnature.narod.ru/doc/gruzd_bel/index.htm a taky tu píšou že velmi podobný je resimus a ... "Самый главный явный отличительный признак - слипшаяся пожелтевшая бахрома внизу шляпки." ... čož doslovně znamené něco jako kolik višní tolik třešní Laughing Laughing Laughing ... to jsem se pobavil Laughing Laughing ... a teď vážně Wink ... největším rozdílem prý je něco jako - intuitivně přeloženo ... "slepence nažloutlých třásní na okraji klobouku" ... ale nepochopil jsem kterého se to má týkat Sad ani jak je to přesně myšleno Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: út 04. září 2007 21:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 04. září 2007 8:48 Bob napsal:
... chce se někdo přidat?
Uvidím jaké bude počasí, dost silně se ochladilo, na Klínovci už padal sníh Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 05. září 2007 9:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem tady s výsledky proměřování.

Plodnice 12 cm v průměru, třeň 3 cm široký a pouze 2 cm vysoký, důlkovaný, lupeny lehce zbíhavé, od třeně větvené, prostřídané, krémové s oranžovým či růžovým nádechem. Vcelku husté = ca. 0,7 mm od sebe. Okraj klobouku již není podvinutý. Povrch je chlupatý, slizký, po zaschnutí voskový nelepkavý, chlupy tvoří slepené copy. Nepatrně, ale viditelně vodnotě kruhatý, zejména od poloviny ke kraji. Výška lupenů kolem 5 mm, tloušťka dužiny kolem 6 mm. Klobouk značně nálevkovitý. Dužina bílá, v místě napojení lupenů na řezu žloutne díky mléku. Dužina po zaschnutí prakticky vůbec nepálí. Mléko je nehojné a palčivé, ale spíše tak nějak snesitelně až příjemně. Povrch klobouku po částečném zachnutí je světle špinavě oranžový.

Výtrusný prach bílý. Melzerem se výtrusy barví a ornamentika je vidět skvěle. Vodnou Kongočervení se barví jen některé výtrusy, ornamentika je vidět špatně, ale je vidět velká tuková kapka uvnitř.

Vyjdu-li z M.T.Basso, pak výtrusy mají rozměry:
Lactarius resimus: 7-9 x 5,5-6,8 z čehož by se dalo odhadnout Q = 1,27-1,32
Lactarius aquizonatus: 7-8,5(9) x 4,8-5,5 z čehož by se dalo odhadnout Q = 1,46-1,54 (1,64)

no a když to změřím u toho ryzce co jsem našel, tak dostávám ... chvilka napětí Smile ... 6.4-7.8 x 4.8-5.9 (Q = 1.22-1.43), průměrný výtrus 7.1 x 5.3 (Q = 1.35), celkem proměřeno 28 výtrusů.

Tedy já jsem jen naprostý amatérský mykolog z leknutí a začátečník, ale tak nějak to více vychází na ten aquizonatus !!! Byl už v ČR vůbec nalezen, když nemá ani jméno? Ani Antonín ho nezmiňuje! Tedy já nechci nijak vířit vodu ... kdo ho chce vidět?

Bavlníkovou modří v laktofenolu se výtrusy barví vcelku dobře, ale síťka a hřebínky se jeví tenčí než v Melzerově činidle.



   41.1 kB    
Výtrusný prach v 1% vodné Kongo červeni. (c) Bob
SporesCR.jpg
   SporesCR.jpg

   118.62 kB    
Výtrusný prach v Melzerově činidle. (c) Bob
SporesMR.jpg
   SporesMR.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 06. září 2007 12:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

nemáte někdo aktuální email či telefon na ing. Dombaje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 13. září 2007 16:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Plodnice 12 cm v průměru, třeň 3 cm široký a pouze 2 cm vysoký, důlkovaný, lupeny lehce zbíhavé, u třeně větvené, prostřídané, krémové s oranžovým či růžovým nádechem. Vcelku husté = ca. 0,7 mm od sebe. Okraj klobouku již není podvinutý. Povrch je chlupatý, slizký, po zaschnutí voskový nelepkavý. nepatrně vednotě kruhatý, zejména na od poloviny ke kraji. Výška lupenů kolem 5 mm, tloušťka dužiny kolem 6 mm. Klobouk značně nálevkovitý. Dužina bílá, v místě napojení lupenů na řezu žloutne díky mléku. Dužina po zaschnutí prakticky vůbec nepálí. Povrch klobouku po částečném zachnutí je světle špinavě oranžový.
Výtrusný prach bílý. Melzerem se vytrusy barví a ornamentika je vidět skvěle. Vodnou Kongočervení se barví jen některé výtrusy, ornamentika je vidět špatně, ale je vidět velka tuková kapka uvnitř.

Klobouk: V mládí bělavý, někdy až sněhově bílý, ale prakticky vždy s okrovými až naoranžovělými skvrnami až plochami. Později je barva klobouku krémová až nažloutlá s velkými plochami naoranžověle okrovými, rezavými. Nejstarší plodnice před rozkladem jsou již celé okrové a barevné plochy jsou méně výrazněji vybarvené než u mladších plodnic. Na některých velmi starých plodnicích jsem viděl růžové až sytě červené skvrny. Ona žluto-okrově-rezatá skvrnatost plochami je velmi typická a na první pohled spolu s kruhatostí jej lze odlišit od ryzce pýřitého, který roste na lokalitě také. Klobouk je obvykle do 15 cm v průměru.

Pouze velmi mladé plodnice nemají patrné kruhování. Se stářím plodnice se začíná od krajů klobouku ke středu postupně zviditelňovat. U dospělých plodnic je kruhování velmi pravidelné po celém klobouku. Krohy jsou jakoby tmavší, vodnaté, než okolní tóny. V mládí je celá chlupatá, chlupy mimo okraj klobouku jsou všat přitisklé a kompaktně vyrovnané, poslepované, až působí dojmem nechlupatým, ale pouze hrbolatým. Za vlhka je klobouk velmi slizký, ale nelepkavý, zachnutím je na dotyk voskový.

Vůně čerstvých mladých plodnic je buď nenápadné nebo žádná. Stářím nebo nějaký čas po utržení, je cítit ostrá nakyslá vůně připomínající laciné čistící prostředky s pískem (abrazivem) ... (prostředek Real?).

Okraj klobouku je v mládí podvinutý a silně ochmýřený, brzy je okraj méně podvinutý, ve stáří téměř vůbec. Klobouk je velmi brzy ve středu vmáčklý a brzy přechází do profilu číslice 3 (střed silně vmáčklý a okraje ohnuté dolu. Ve stáří se okraje narovnávají a více či méně ohýbají vzhůru až klobouk tvoří více či méně pravidelný trychtýř.

Třeň je velmi krátký, obvykle do 3 cm dlouhý, u starých a přerostlých plodnic až 4 cm. Je téměř tak široký jak je dlouhý, ale zpravidla o něco méně. Na řezu již od mládí obvykle alespoň částečně dutý, brzý dutý. Později dužina nad třeně zcela ustupuje a dutina třeně je překryta pouze pokožkou klobouku. Třeň je bělavý, zpravidla téměř stejné barvy jako lupeny.

Mléko je velmi nehojné, bílé, rychle sírově žloutnoucí. Říznutím do lupenů nebo třeně ani na řezu plodnice se netvoří žádné kapičky mléka, jak je u ryzců obvyklé. Pouze je patrné zvlhnutí řezu bílým mlékem a rychlý přechod do sírově žluté (5-10 vteřin). Dužina plodnice je na řezu bělavá až bílá, žloutne při okrajích dolní části třeně a v pásu nad lupeny.

Chuť dužiny je jen velmi slabě palčivá, při zachnutí palčivost prakticky mizí.

Lupeny jsou v mládí bělavé, později krémové, ve stáří blížící se počátku rozkladu jsou naoranžověle světle okrové. Mírně sbíhavé, prostřídané lupénky. Lupeny jsou tmavší než dužina - dobře patrné na řezu. Na lupenech je patrný okrový až růžový odlesk až velmi slabé zabarvení, čím starší tím silněji vybarvené.

Plodnice vysychá do oranžověžluté, okrové až rezaté.

Vyjdu-li z M.T.Basso, pak výtrusy mají rozměry:
Lactarius resimus: 7-9 x 5,5-6,8 z čehož by se dalo odhadnout Q = 1,27-1,32
Lactarius aquizonatus: 7-8,5(9) x 4,8-5,5 z čehož by se dalo odhadnout Q = 1,46-1,54 (1,64)
no a když to změřím u toho ryzce co jsem našel, tak dostávám ... chvilka napětí Smile ... 6.4-7.8 x 4.8-5.9 (Q = 1.22-1.43), průměrný výtrus 7.1 x 5.3 (Q = 1.35), celkem proměřeno 28 výtrusů. Tedy já jsem jen naprostý amatér a začátečník, ale tak nějak to více vychází na ten aquizonatus !!! Byl už v ČR vůbec nalezen, když nemá ani jméno? Ani Antonín ho nezmiňuje! Tedy já nechci nijak vířit vodu ... kdo ho chce vidět?

Bavlníkovou modří v laktofenolu se výtrusy barví vcelku dobře, ale síťka a hřebínky se jeví tenčí než v Melzerově činidle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 17. září 2007 13:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pokud je to aquizonatus, pak se s největší pravděpodobností jedná o prvonález v ČR Cool ... Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Tuřín
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 709
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st 19. září 2007 1:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bobe, musím ti dát za pravdu, je to na 95 % Lactarius aquizonatus. Prošel jsem ještě trochu literaturu, v originálním popise je zmiňována silná ovocná až nasládlá vůně, kterou L. resimus nemá. Zásadní otázka: je někde usušená plodnice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 19. září 2007 11:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Je, ale špatně - zčernaly Sad V neděli jedu znovu na lokalitu, chceš se přidat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: st 19. září 2007 13:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To je nesmíš "sušit" v troubě na 200C Wink . Nedávno jsem dostal radu sušit je vzadu na větrací mřížce klasického monitoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 19. září 2007 16:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Smile Měl jsem 40 oC ... nevím kolik je v sušičkách ovoce, ale trouba evedentně selhala, krom toho, že jsem byl nařknut ze zamoření domácnosti odporným pachem Smile Mne to voní! Ale to je marné Smile Ten monitor je dobrý nápad. Asi to chce proud vzduchu. Byl jsi na lokalitě v poslední době? Jsou tam ještě, že jo? Tipl bych životnost plodnice na několik týdnů, a malé tam před 14 dny byly. Chceme tam jet tento víkend.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: čt 20. září 2007 13:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tož to abych tam už dneska zajel vyluxovat křemenáče Mr. Green , jestli pojedu okolo, tak se ti na ně kouknu, nahoře je už dost chladno, tak by neměly moc rychle zajít
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 20. září 2007 14:35 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V sobotu v předobědí se tam vyskytnem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 23. září 2007 15:03
  Předmět: Lactarius aquizonatus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vážení přátelé, ano! S pravděpodobností hraničící s jistotou si vám dovoluji představit ryzce, který doposud nemá český název neboť v naší zemi nebyl doposud nalezen. Jedná se tedy o prvonález.

Latinský název by se dal přeložit jako ryzec vodnatě pásovaný, což ho velmi vystihuje. Na český název je to však trochu nepraktické. Napadá někoho jak by měl Tuřín tento ryzec pojmenovat?



   199.26 kB    
22.9.2007, Měděnec (CV), břízy a smrky (3-5 m). (c) Bob
LactariusAquizonatus.jpg
   LactariusAquizonatus.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory