Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Lentinus strigosus - Hlíva chlupatá
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: po 05. května 2014 20:19
  Předmět: Hlíva chlupatá - Lentinus strigosus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Letos opět vyrazila na tom samém obroském bukovém pařezu. První "pupeny" jsem zaznamenal už 12. 4. -1. sn. Začínalo být sucho, tak se jí moc nechtělo na "světlo boží". -2. sn. ukazuje jak jedna z nich vypadala 18. 4. Pak nějak po 20. 4. zapršelo a hlíva za pár dní doslova vyrostla před očima - viz 3. sn. respektive čtyřsnímek, který ji ukazuje "v plné kráse" 27. 4.
Měl bych ještě prosbu k váženým Adminům: Loni jsem tuto hlívu nejprve určil jako fialovou a takto jsem ji sem (do Datlasu pod h. fialovou) i umístnil. Pak jsem ale poznal, že je to h. chlupatá a i jsem to k tomu napsal v nějakém komentáři. Tak se chci zeptat, zda by bylo možno to sem přemístit. Ať je to pohromadě. Děkuji.



   98.09 kB    
dsc09319l_189.jpg
   dsc09319l_189.jpg

   98.2 kB    
DSC09099L.jpg
   DSC09099L.jpg

   97.79 kB    
DSC09185L.jpg
   DSC09185L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: ne 11. května 2014 17:51
  Předmět: Hlíva chlupatá - Lentinus strigosus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nejprve se omlouvám za přehození pořadí fotek v minulém příspěvku. 3. foto (čtyřsnímek) jsem omylem hodil jako 1. Ale věřím, že jste to pochopili správně. Jenom si dovolím upřesnit místo tohoto nálezu: "Letos opět vyrazila na tom samém obroském bukovém pařezu" poblíž sokolovny přímo ve Valašském Meziříčí na břehu řeky Rožnovské Bečvy.

Nedávno se mi podařilo najít ještě jednu lokalitu výskytu této chlupatice. A to asi 5 km od ValMezu pod vrchem Brdo poblíž stejnojmenného bukového lesa v blízkosti osady Brňov. Je zde mýtina, už nově osázená malými stromky, ale pařezy převážně po borovicích zde zůstaly, ale i pár pařezů po buku. Právě na jednom z nich byla ve společnosti outkovky (tuším) pásované a klanolístky obecné. Viz dvojfotka: Nahoře ona hlíva sólo a dole celé společenství + propiska pro porovnání velikosti (fota jsou vůči sobě pootočena o cca 90°). Pokud se nemýlím, tak hlíva chlupatá je v červeném seznamu ohrožených druhů. Nalezeno 3. 5.



   112.26 kB    
DSC09600L.jpg
   DSC09600L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: čt 22. května 2014 19:35
  Předmět: Hlíva chlupatá - Lentinus strigosus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Po vydatných deštích se hlívička na bukovém pařezu ve VM krásně vybarvila do fialovomasova. Hlavně na okrajích klobouků. Zároveň jsem tam objevil i několik maličkých plodniček. Pak ale zase nastaly bezdeštné dny kdy se teplota se postupně zvyšuje a to jí nedělá dobře. Dneska už je zase světle okrová, fialové zabarvení naprosto zmizelo a plodnice úspěšně sesychají.



   98.09 kB    
DSC09743L.jpg
   DSC09743L.jpg

   99.34 kB    
DSC09746L.jpg
   DSC09746L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 27. května 2014 9:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nádhera! Kdy a kde?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: út 27. května 2014 13:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 27. května 2014 9:17 Bob napsal:
Nádhera! Kdy a kde?

Bobe, první letošní příznaky výskytu hl. chlupaté jsem na tomto mohutném bukovém pařezu zaznamenal 12. 4. -viz. můj příspěvek výše ze dne 5. 5. Celou dobu sledování byla taková "vyblinkaná" - světle béžová až světle béžovohnědá. Pak po vydatnějších deštích (na Rožnovské Bečvě až ke 2. pov. stupni) se takto krásně masově zafialověla. Ale jen asi na 3 - 4 dny. Následné sucho ji zase vrátilo do vybledlých barev. Nyní tu opět prší, tak jsem zvědav, zda to s ní zase něco provede.
Pařez je na břehu Rožnovské Bečvy přímo ve Valašském Meziříčí poblíž Sokolovny, nadmořská výška okolo 300 metrů.
Čísla na snímku (za JGLN) udávají den-měsíc-rok focení (nálezu) dané houby. Zde tedy JGLN 170514 znamená, že je to foceno 17. května roku 2014. Pršelo nějak 2 - 3 dny před tím.
Loni jsem ji tam našel prvně, ale to jsem ji nejprve mylně určil jako hl. fialovou a do této rubriky i umístil. Doposud tam je. Ono to tam asi úplně nevyznívá, že to hl. chlupatá, ale je to ona. Nyní jsem o tom 100% přesvědčen. Hl. fialová má hladký povrch klobouku.

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 28. května 2014 8:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky! Myslím, že i za ostatní. Hlíva fialová je fakt podobná, chvíli jsem na ní i dle fotky myslel, ale jak uvádíš hf je hladká a roste "výhradně" na bříze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: pá 30. května 2014 20:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 28. května 2014 8:33 Bob napsal:
Díky! Myslím, že i za ostatní. Hlíva fialová je fakt podobná, chvíli jsem na ní i dle fotky myslel, ale jak uvádíš hf je hladká a roste "výhradně" na bříze.

Bobe, hlíva fialová asi bude břízy pouze upřednostňovat, protože v atlasech a i na internetu je povětšinou udáván její růst "....hlavně na bříze a buku, ojediněle i jiných listnáčích....."
U hlívy chlupaté to bude zase o tom, že nejvíce asi roste na buku, ale může se vyskytnout i na bříze či ojediněle i jiných listnáčích.

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tuřín
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 709
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá 11. července 2014 12:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

30. května 13, 9:18 Teri napsal:
No já myslím že stačí, asi by to ta hlíva chlupatá být mohla, protože hlíva fialová má hladký klobouk a tady je jasně patrné, že hladký nebyl.... Petr Hrouda uvádí v klíči, že se od hlívy fialové liší basidiemi. U hlívy chlupaté jsou většinou separované, u hlívy fialové většinou ve skupinkách.

Ano, je to hlíva chlupatá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: pá 11. července 2014 20:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 11. července 2014 12:55 Tuřín napsal:
30. května 13, 9:18 Teri napsal:
No já myslím že stačí, asi by to ta hlíva chlupatá být mohla, protože hlíva fialová má hladký klobouk a tady je jasně patrné, že hladký nebyl.... Petr Hrouda uvádí v klíči, že se od hlívy fialové liší basidiemi. U hlívy chlupaté jsou většinou separované, u hlívy fialové většinou ve skupinkách.

Ano, je to hlíva chlupatá.

Tuříne (znám jen tuto tvou přezdívku, pod kterou zde vystupuješ), ano, je to hlíva chlupatá. Nyní už mám 100% jistotu. Letos na tomto pařezu vyrazila znovu (už koncem dubna) a tak jsem její letošní snímky už dal přímo pod hl. chlupatou zde v Datlasu. Loni jsem jí nejprve a zbrkle určil jako hl. fialovou a dal jí sem. Za tuto nechtěnou mystifikaci se omlouvám.

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: so 30. dubna 2016 11:38
  Předmět: Hlíva chlupatá - Lentinus strigosus.
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Loni rostla též, ale na vedlejším pařezu (jsou tu tři bukové pařezy v řadě za sebou, všechny zhruba stejně mohutné) na břehu Rožnovské Bečvy ve ValMezu. + ještě rostla u kolegy z práce na bukovém špalku, co má u jezírka na zahradě v Příluku (u VM) - snímek č. 2930. Zapomněl jsem to sem dát, tak alespoň dodatečně.
Letos vyrazila opět. Opět na 2. pařezu jako loni a k tomu i na tom 3.
Na tom 1., kde začala růst úplně prvně, se už loni ani letos neobjevila (alespoň zatím) - onen pařez je už dost zdevastován, protože na něm nebyla jen tato hlíva, ale i outkovka hrbatá a pestrá, které tam rostou stále a loni se na něm objevily i václavky a to obecná a hlíznatá, které rostly vedle sebe a aby toho nebylo málo, tak se ještě před václavkami ke konci září přidal vějířovec obrovský - asi 4 - 5 celkem velkých trsů na kořenových nábězích. Takže počítám, že je tento 1. pařez již i dost "vysílen".
Foto č. 7899 -letošní je ze 3. pařezu.



   98.51 kB    
Příluky, zahrada RD u jezírka. Loni v květnu.
DSC02930L.jpg
   DSC02930L.jpg

   99.05 kB    
Letošní. -na 3. pařezu.
DSC07899L.jpg
   DSC07899L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory