Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Xerocomellus armeniacus - Hřib meruňkový
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 11. srpen 2014 22:13
  Předmět: Xerocomellus armeniacus - Hřib meruňkový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Asi to bude letošním počasím - na lokalitě, kterou sleduju třetím rokem, se minulý týden objevil poprvé. A hned na několika místech. Makroskopicky plodnice odpovídaly, ale reakce dužniny třeně se zelenou skalicí byla taková nějaká nepřesvědčivá - zeleno-modro-šedý flek se ale objevil při sušení. Předpokládám, že plodnice nasáklé vodou měly problém přijímat roztok skalice. Docela by mě zajímalo, jestli někdo nemá zkušenost s určováním tohoto druhu zelenou skalicí - maximálně narážím na informaci, že reaguje, ale jak rychle, jak výrazně, nebo snímek pozitivní / negativní reakce jsem nikde nenašel.

Stručný popis význačných znaků podle mnou nalezených plodnic: Klobouk dospělých plodnic 4-12 cm, zbarvený v teplém odstínu okrovo-béžovo-hnědé, obzvlášť u krajů rozpraskává, ale jiným způsobem než běžné Xerocomelly (něco mezi rozpraskáváním a vráskami, viz druhý snímek). Na okraji se u všech plodnic daly najít lehce načervenalé tóny. Třeň více nebo méně růžově-načervenalý - čím slunnější stanoviště, tím více. U plodnic vyrostlých ve stínu bylo červené barvy na třeni minimum a to ještě jen u dospělých exemplářů. Na řezu v horní polovině třeně a nad rourkami mírně až středně modrá - v těchto partiích je dužnina spíše bělavá než žlutá. Ve spodní části třeně je nažloutlá až okrovožlutá - mrkvové zbarvení v bázi (typické pro X. engelii) chybí.

Houba na snímku (klobouk téměř 12 cm) pochází z vysluněného pravidelně (ale ne moc často) sekaného trávníku u rybníka, kde se z mykorhizních dřevin dají najít duby, douglaska, borovice a šípek. Lze připustit zdroj vápníku, ale na dvou dalších místech, kde roste, žádný potenciální zdroj není...

Z dalších mykorhizních druhů roste v okruhu 10 metrů Xerocomellus cisalpinus, Russula pectinatoides a Russula risigallina. Na druhém stanovišti roste v okolí Boletus reticulatus, výjimečně Aureoboletus gentilis. Na třetím Xerocomellus rubellus, Russula insignis a Xerocomus subtomentosus.



   195.86 kB    
9. srpen 2014, trávník u rybníka na Českobudějovicku, duby aj.
SDIM2441_960.jpg
   SDIM2441_960.jpg

   197.51 kB    
vyrvaná plodnice
SDIM2456_960.jpg
   SDIM2456_960.jpg

   197.13 kB    
řez
SDIM2461_960.jpg
   SDIM2461_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: po 11. srpen 2014 22:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle mne je to jednoznačně Xerocomellus engelii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 12. srpen 2014 8:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vzhledem k tomu, že žádná z téměř dvaceti plodnic různého věku, které jsem na několika místech našel, nevykazovala ronění mrkvově zbarvených kapiček na bázi třeně a zároveň všem, které dorostly, rozpraskává pokožka klobouku a to i za deštivého počasí, mi X. engelii poněkud nesedí.

X. engelii jsem ve stejném období našel taktéž, dužnina v bázi se na řezu barví krásně mrkvově:



   195.54 kB    
SDIM2257_960.jpg
   SDIM2257_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: st 13. srpen 2014 15:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Berz zpět tedy, ale je to tedy z pohledu zbarvení dosti atypická plodnice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory