Asi to bude letošním počasím - na lokalitě, kterou sleduju třetím rokem, se minulý týden objevil poprvé. A hned na několika místech. Makroskopicky plodnice odpovídaly, ale reakce dužniny třeně se zelenou skalicí byla taková nějaká nepřesvědčivá - zeleno-modro-šedý flek se ale objevil při sušení. Předpokládám, že plodnice nasáklé vodou měly problém přijímat roztok skalice. Docela by mě zajímalo, jestli někdo nemá zkušenost s určováním tohoto druhu zelenou skalicí - maximálně narážím na informaci, že reaguje, ale jak rychle, jak výrazně, nebo snímek pozitivní / negativní reakce jsem nikde nenašel.
Stručný popis význačných znaků podle mnou nalezených plodnic: Klobouk dospělých plodnic 4-12 cm, zbarvený v teplém odstínu okrovo-béžovo-hnědé, obzvlášť u krajů rozpraskává, ale jiným způsobem než běžné Xerocomelly (něco mezi rozpraskáváním a vráskami, viz druhý snímek). Na okraji se u všech plodnic daly najít lehce načervenalé tóny. Třeň více nebo méně růžově-načervenalý - čím slunnější stanoviště, tím více. U plodnic vyrostlých ve stínu bylo červené barvy na třeni minimum a to ještě jen u dospělých exemplářů. Na řezu v horní polovině třeně a nad rourkami mírně až středně modrá - v těchto partiích je dužnina spíše bělavá než žlutá. Ve spodní části třeně je nažloutlá až okrovožlutá - mrkvové zbarvení v bázi (typické pro X. engelii) chybí.
Houba na snímku (klobouk téměř 12 cm) pochází z vysluněného pravidelně (ale ne moc často) sekaného trávníku u rybníka, kde se z mykorhizních dřevin dají najít duby, douglaska, borovice a šípek. Lze připustit zdroj vápníku, ale na dvou dalších místech, kde roste, žádný potenciální zdroj není...
Z dalších mykorhizních druhů roste v okruhu 10 metrů Xerocomellus cisalpinus, Russula pectinatoides a Russula risigallina. Na druhém stanovišti roste v okolí Boletus reticulatus, výjimečně Aureoboletus gentilis. Na třetím Xerocomellus rubellus, Russula insignis a Xerocomus subtomentosus.
195.86 kB
9. srpen 2014, trávník u rybníka na Českobudějovicku, duby aj.
Založen: 31. 07. 2012 Příspěvky: 1384 Bydliště: jižní Čechy
Zaslal: út 12. srpen 2014 8:10
Vzhledem k tomu, že žádná z téměř dvaceti plodnic různého věku, které jsem na několika místech našel, nevykazovala ronění mrkvově zbarvených kapiček na bázi třeně a zároveň všem, které dorostly, rozpraskává pokožka klobouku a to i za deštivého počasí, mi X. engelii poněkud nesedí.
X. engelii jsem ve stejném období našel taktéž, dužnina v bázi se na řezu barví krásně mrkvově:
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra Můžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru Nemůžete hlasovat v tomto fóru Můžeš k příspěvkům připojovat soubory Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory