Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Boletus pulverulentus - Hřib modračka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1584
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: po 28. července 2008 23:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Modračka pražská, parková Rolling Eyes


   185.5 kB    
28.7.2008 Praha 5
hrib 1.jpg
   hrib 1.jpg

   176.66 kB    
28.7.2008 Praha 5
hrib 2.jpg
   hrib 2.jpg

   164.94 kB    
28.7.2008 Praha 5
hrib 3.jpg
   hrib 3.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: út 29. července 2008 21:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Měl jsem tučest jem jednou Exclamation
_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Fíla



Založen: 15. 02. 2008
Příspěvky: 342
Bydliště: Praha 15

PříspěvekZaslal: po 22. června 2009 20:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

O víkendu mě to lákalo jít se podívat na mé jediné místečko na modračky a ejhle....2 kousky tam byly! Wink


   75.75 kB    
20.6.09 Vrtěšice
fotka.php.jpg
   fotka.php.jpg

   97.08 kB    
20.6.09 Vrtěšice
fotka.php.jpg
   fotka.php.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JARIN



Založen: 01. 05. 2008
Příspěvky: 578
Bydliště: Hroznětín okr. Karlovy vary

PříspěvekZaslal: ne 12. července 2009 19:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem se taky dočkal, ale letos dosti později než jindy. Mám na ně jedno místečko přímo u nás v Hroznětíně. Je to stará lesní cesta ve smrkovém lese a podél ní v jednom místě, stojí čtyři staré lípy, pod kterými je porost Ostružiníku, ve kterém právě rostou Wink


   139.04 kB    
12.7.2009 okolí Hroznětína(Karlovarsko)
2009_07120031.jpg
   2009_07120031.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 12. července 2009 19:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To se tak někdo má Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JARIN



Založen: 01. 05. 2008
Příspěvky: 578
Bydliště: Hroznětín okr. Karlovy vary

PříspěvekZaslal: ne 12. července 2009 19:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To já si říkám u půlky příspěvků Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1584
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: po 20. července 2009 19:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na modračku mám pouze jednu lokalitu na Petříně v Praze 5. Roste tam bohužel přímo z trávníku (pod břízami), který je pravidelně a často sekaný "na krátko". Takže chudák houba nemá šanci nikdy dorůst nějaké větší velikosti Confused


   197.73 kB    
20.7.2009 Praha 5
IMG_6258_1.jpg
   IMG_6258_1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 09. srpen 2013 13:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem na ně zase po několikaleté přestávce narazil. Jinak široko daleko žádná hřibovitá (ani jiná) houba. Ale brzo začnou, v lese je po přívalech vody vlhko.


   197.03 kB    
Potočná - 8.8.2013
DSC00891.JPG
   DSC00891.JPG

   195 kB    
DSC00892.JPG
   DSC00892.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1584
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: pá 13. září 2013 21:00
  Předmět: Boletus pulverulentus - Hřib modračka
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

První letošní kontrola petřínské lokality - pan Mácha na ně dobře dohlíží Very Happy Početné stádečko jako vždy.


   198.11 kB    
13.9.2013 Praha 5
modracka.jpg
   modracka.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: so 19. července 2014 23:20
  Předmět: Boletus pulverulentus - Hřib modračka
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Opět na stejné lokalitě jako loni. Akorát loni jsem jej dal do Určovny, protože jsem si nebyl jist. Nyní už vím, že je to on a proto jej dávám přímo do Datlalsu. S vým vzhledem a hlavně tím, že na řezu (poškození) intenzívně modrá, tím je prakticky nezaměnitenlý. Nalezeno v parku u zámku Kinských 13. 7. přímo ve Val Mezu.
(Tu "vyvrácenou" plodnici jsem dobýval maximálně ohleduplně, proto to na ní není příliš moc vidět.



   98.53 kB    
DSCN8067L.jpg
   DSCN8067L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 24. července 2014 17:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jeden exemplář modračky lilákového, (f. lilacinus). Hráz rybníku, silně zastíněná partie, duby, lípy, nálet.


   191.72 kB    
23. červenec. 2014, rybník u Č. Budějovic
SDIM2150_960.jpg
   SDIM2150_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: st 30. července 2014 21:05
  Předmět: Hřib modračka Boletus pulverulentus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Něco málo z dnešní úrody modraček, které jsem našel v parku u zámku Kinských přímo ve ValMezu. Dohromady jsem jich tu dnes našel snad 46 exemplářů. Až jsem se tomuto množství divil. Dost jich, ale bohužel, bylo již starších - měkší klobouk na omak. Ty jsem nechal na místě. I tak jich bylo 15 použitelných. Navíc jsem zřejmě komusi část úrody těchto "vyfouk". Viz 1. snímek - kde byly takto připravené zřejmě k odnosu - schované za kmenem stříbrného smrku, aby z cesty nebyly vidět.
Pod tímto stříbrným smrkem (mladší strom - odhaduju tak 50 - 60 let) rostly nepravidelně v jakoby "čarodějném kruhu" po obvodu toho, kam zasahovalo spadané jehličí, tedy cca 1 metr od paty kmene.
Navíc mi ta dnešní úroda modraček poněkud nabourala představu, která je uváděna i v literatuře, že, h. modračka roste hlavně pod lípami a duby. -Loni jsem je tu nacházel jen +- pod těmito. A že jsem jich tu loni našel během sezóny celkem dost - cca 37 plodnic. Letos jsem našel "první vlaštovky" viz výše a též jen pod lípami. Dnes jsem je našel, dá se říci, pod různorodými dřevinami.
Budu-li jmenovat tak nejprve toto "kolo" pod stříbrným smrkem -dohromady asi 22 - 27 plodnic (i s těmi 6ti, které si kdosi "schoval"). Pak 2 ex. pod mladým modřínem, kdy dalším nejbližším stromem - cca 6 metrů byla celkem mohutná borovice; potom několik plodnic mezi mladšími akáty kdy +- 5 metrů dosud je stříbrný smrk (jiný než ten před tím zmíněný); dále pod madými habry (lípy ve vzdálenějším pozadí) a na dovršení všeho - jako třešinka na dortu - 3 plodnice pod lískovým keřem, kde nejbližší strom je mohutný dub (asi 138 - 152 cm průměr kmene), který roste tak 13 - 14 metrů odsud. Úplně přímo pod lipami či duby jsem je dnes nenašel.



   99.1 kB    
DSC01247L.jpg
   DSC01247L.jpg

   99.23 kB    
DSC01250L.jpg
   DSC01250L.jpg

   98.94 kB    
DSC01249L.jpg
   DSC01249L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: st 30. července 2014 21:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mám tu zkušenost, že houby většinou nerostou přímo "pod" udávaným stromem, ale několik metrů i desítek metrů od něj, zpravidla v místech, kam dosahují nejmladší (nejvzdálenější) kořeny. Většinou je to tak, že když houba roste pod mykorhizně nekamarádským stromem a deset metrů odtud je mykorhizně přátelský strom, tak velmi pravděpodobně roste v symbióze s tím vzdálenějším, přičemž jen využívá stín toho bližšího. Kořeny dubů, lip a bříz často sahají mnohem dál než koruna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: st 30. července 2014 23:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 30. července 2014 22:47 no-X napsal:
Mám tu zkušenost, že houby většinou nerostou přímo "pod" udávaným stromem, ale několik metrů i desítek metrů od něj, zpravidla v místech, kam dosahují nejmladší (nejvzdálenější) kořeny. Většinou je to tak, že když houba roste pod mykorhizně nekamarádským stromem a deset metrů odtud je mykorhizně přátelský strom, tak velmi pravděpodobně roste v symbióze s tím vzdálenějším, přičemž jen využívá stín toho bližšího. Kořeny dubů, lip a bříz často sahají mnohem dál než koruna.

Souhlasím s tvým vyjádřením. Vím třeba to, že kořeny dubu jdou jednak do hloubky a jdou i do prostoru ( proč je sázeli naši první rybníkáři Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan + Štěpánek Netolický právě na hráze rybníků? A třeba právě u vás v Jžních Čechách?), tím pádem se dá říci, že jak košatou korunu má dub, tak má košaté i kořeny. Akorát mi trochu vrtá hlavou ten nález h, modračky pod tím stříbrným smrkem: kdy opravdu plodnice tohoto hřibu byly zde jen v tom ztv. "čarodějném kruhu" po obvodu kam dosáhlo spadané jehličí, to jest cca 1 metr od paty tohoto smrku? Přímo pod ním nic a zároveň ani dále. Jedině, že by to souviselo s tím "stínem" jak se o něm zmiňuješ. Ale zase v rámci objektivity musím přiznat to, že je to asi 5 - 6 let, co město tento park asanovalo. Díky tomu je možné, že tam v těch místech skáceli starý strom, vyklučily pařez, ale jeho kořeny tam mohly zůstat i když dnes už po tom není "ani památky" . Sice píšeš o nejmladších kořenech, kde rád roste, ale, mně i tato varianta připadá jako jedna z možných. Proč? Protože v té době, kdy probíhala asanace tohot parku, jsem se ještě o houby tak hlouběji nezajímal jako se o ně zajímám nyní. Takže nyní nevím, kde jaký starý strom v té době zde mohl stát.
Možná se pouštím do úvah až moc hlubokých, ale, já to beru jako jednu z možností, jak se dobrat toho, kde (asi) může být pravda. Ale, možná jsem jen "zbytečný šťoural a hnidopych".

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bore



Založen: 07. 05. 2006
Příspěvky: 74

PříspěvekZaslal: út 07. června 2016 9:26
  Předmět: Potřebuji MODRAČKY
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Moc prosím místní houbaře a mykology - potřebuji plodnice modraček z různých míst (rád bych tak z deseti, zatím mám dvě). Sledujte svá místa, prosím, a pokud budou, dejte vědět. V ideálním případě je potřebuji čerstvé, takže si pro ně přijedu + pro vzorek půdy. Díky!!!

Honza Borovička (777 008 658, bore.bor@email.cz)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory